همیشه استفاده از  دوربین HD و مگاپیکسلی  از جمله موضوع های بحث بر انگیز در حوزه صنایع امنیتی محسوب می شود، زیرا کیفیت تصویر HD ،FULL HD ،ULTRA HD ،4K و …هر کدام داری ویژگی های خاص خود هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با این مبحث آشنا کنیم.

امروزه کیفیت پخش در سیستم های نظارت تصویری از اهمیت خاصی برخوردار است. کیفیت تصویر HD و FULL HD از جمله اصطلاحات رایجی هستند که حتما تا الان به گوشتان خورده است که حالا قصد داریم به بیان تفاوت های میان این دو بپردازیم.

مقایسه دوربین HD و Full HD

فرمت پخش HD در دوربین مدار بسته

High Defenition که به اختصار HD بیان می شود از لحاظ لغوی به معنای کیفیت بالا است. دوربین های مدار بسته در انواع و کارایی های مختلفی تولید می شوند و هر کدام ارائه دهنده کیفیت تصویر و یا رزولوشن متفاوت هستند. کیفیت نصویر HD در واقع بیان کننده رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است. به رزولوشن HD اصطلاحا رزولوشن 720 هم می گویند.

پس منظور از کیفیت HD همان رزولوشن  720pدر دوربین های مدار بسته است و دوربینی که دارای این رزولوشن است را نیز اصطلاحا دوربین 720 یا HD نیز می گویند در مقیاس مگاپیکسلی این رزولوشن تقریبا 1 مگاپیکسل در نظر گرفته می شود. اعداد 720 و 1080 معرف رزولوشن های افقی هستند. در نتیجه، دوربین های HD با رزولوشن 720p می توانند تصاویری با کیفیت 1280×720 پیکسل ارائه کنند.

کیفیت دوربین های HD

از لحاظ کارایی، کیفیت HD، کیفیت قابل قبولی در دوربین های مداربسته محسوب می شود. در این نوع دوربین ها امکان زوم کردن و مشاهده جزئیات به صورت جزئی امکان پذیر است.  همان طور از قبل هم گفته بودیم هر چه کیفیت تصاویر کمتر باشد حجم کمتری از فضای ذخیره سازی اشغال شده و پهنای باند کمتری نیز اشغال می شود. تصاویر گرفته شده توسط دوربین های HD به نسبت دارای حجم کمتری هستند، پس در نتیجه پهنای باند و فضای ذخیره سازی به مراتب کمتری را نسبت به دوربین های با رزولوشن های بالاتر اشغال می کنند. این یکی از دلایلی است که استفاده از آنها رایج تر است.

کیفیت دوربین HD

فرمت های HD در اسکن های مختلف

  • (720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned

  • (1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned

  • (1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned

لازم به ذکر است که تعداد پیکسل ها و نوع اسکن مهم است زیرا هر چه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد تصویر با کیفیت تری خواهیم داشت. نوع اسکن ذکر شده نیز در واقع بیانگر تکنولوژی بکار رفته در چیپ تصویر است.

تفاوت فرمت های HD و Megapixel

HD Vs Megapixel

در مورد مگاپیکسل می توان هر دوربین مداربسته ای را که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل است، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می کرد. با این حال فرمت HD نیز با کمی اختلاف می تواند زیر مجموعه ای از مگاپیکسل باشد. در بازار سیستم های نظارت تصویری و مداربسته کمترین رزولوشن در محدوده مگاپیکسل، رزولوشن 1.3 مگاپیکسل است که مقدار آن برابر با 1280×1024 پیکسل (یا 1.3 میلیون پیکسل) می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر نیز شاهد ظهور دوربین هایی با رزولوشن 10 مگاپیکسل در بازار هستیم. با توجه به توضیحات گفته شده از لحاظ فنی دوربین مداربسته با کیفیت HD، جزء دوربین های مگاپیکسلی محسوب نمی گردد اما از لحاظ عرفی آن را جزو همین دسته می شناسند.

یک مزیت مهم

از جمله مزایت های مهم دوربین مدار بسته HD این است که به راحتی می توان آن را جایگزین دوربین های آنالوگ قدیمی و تیوی لاینی نمود. زیرا این دوربین ها با سیستم های NTSC یا PAL کاملا سازگار بوده و برای ارتقا سیستم خود دیگر نیازی به هزینه های اضافی برای کابل کشی جدید نخواهید داشت.

تفاوت فرمت های HD و Megapixel

با پیشرفت تکنولوژی تولیدکنندگان دوربین های مداربسته، دوربین های Full HD را روانه بازار کردند. فرمت Full HD برابر با ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل است که در محدوده مگاپیکسلی نیز معادل با 2 مگاپیکسل است. طبیعیست که دوربین های مدار بسته Full HD دارای کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین HD هستند که در نتیجه میزان بیشتری از فضای ذخیره سازی و پهنای باند را مصرف می کند.

اما یک مزیتی که دوربین های FULL HD دارند این است که با توجه به کیفیت تصویر بالاتر آن ها امکان مشاهده جزئیات بیشتری از تصویر امکان پذیر خواهد بود.

مقایسه دوربین مداربسته HD و Full HD

کیفیت تصویر

مهم ترین تفاوت میان دوربین های HD و FULL HD وضوح تصویر یا همان رزولوشنی است که در تصاویر آنها نمایان می شود. طبیعیست که کیفیت تصویر در دوربین های  دارای رزولوشن 1080 بسیار بهتر از دوربین های 720 است، به همین دلیل توصیه می شود برای مکان هایی که مسائل امنیتی و نظارت تصویری در آنها از حساسیت بالایی برخوردارند و مشاهده جزئیات تصویر نیز با اهمیت است از دوربین های FULL HD استفاده شود.

 فضای ذخیره سازی

همانطور که قبلا هم بیان کردیم در دوربین های مداربسته هر چه کیفیت تصاویر بالاتر باشد حجم آنها هم بیشتر می شود در نتیجه برای انتقال آنها به پهنای باند بیشتری نیاز خواهیم داشت. از طرفی برای ذخیره کردن آنها نیز نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری می باشد. در نتیجه دوربین هایی با رزولوشن 1080 یا FULL HD نیازمند پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری هستند تا بتوانند فیلم ها را ذخیره سازی کنند

قیمت

قیمت نیز یکی دیگر از تفاوت های موجود میان دوربین های HD و FULL HD است. قاعدتا هزینه ای که باید برای خرید دوربین های 1080 پرداخت کنید بسیار بیشتر از دوربین های 720 است به همین دلیل شاید دوربین های 720 از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند. از طرفی پروژه های مداربسته ای که در آن از دوربین های 1080 استفاده می شود نیازمند NVR های قوی تری نیز هستند که باز هم باعث افزایش هزینه ها می شود.